Ing. Hana Málková, Bc. Tereza Beníčková
Nejste zrovna zdatní kuchaři? Nevadí! Ani tak se ryb se svém jídelníčku nemusíte vzdávat. Je totiž mnoho způsobů, jak ryby do stravy zařadit bez toho, abyste oplývali kulinářskými dovednostmi nebo utráceli za ryby peníze v restauraci.
Nutričně bohaté a chuťově skvělé rybí pokrmy se dají vykouzlit i během pár minut. A my vám v tomto článku přinášíme pár tipů na to, jak zařadit ryby do jídelníčku jednoduše a chutně.
Nicméně nemusíte se bát ani vaření, pečení či jiné tepelné úpravy ryb. Základní pravidla, jak tyhle způsoby přípravy zvládnout, si řekneme v dalším článku.
Lososový či tuňákový tatarák
Pokud vám nevadí tatarák, ale znáte jen ten klasický z hovězího masa, určitě neváhejte a vyzkoušejte i jeho odlehčenou rybí variantu. Na rybí tatarák se nejvíce hodí tuňák či losos. Ty v tomto případě nakupujte obezřetněji a dejte pozor na kvalitu masa a jeho čerstvost.
Recept na tataráček z lososa naleznete zde. Na tuňákovou variantu zde.
Uzený losos
Uzený losos je skvělou volbou pro každého, kdo má přes den naspěch, ale přesto si chce na svém jídle opravdu pochutnat, a ne se jen tak odbýt nějakým oschlým sendvičem z automatu.
S uzeným lososem je to vždycky rychlovka, jelikož ho není třeba už nijak upravovat. Pokud tedy máte skutečně naspěch, jednoduše ho doplňte celozrnným pečivem a zeleninou. Uzený losos takovéto svačinové nebo i obědové kombinaci dodá nejenom šmrnc ale i potřebné živiny.
Fantazii se tu ale meze nekladou, a proto ho můžete používat v rozmanitých variantách sendvičů, salátů či jako náplň do tortilly, přidat ho můžete například i do těstovin. Troufli bychom si říci, že s uzeným lososem málokdy šlápnete vedle.
Inspirujte se například tímto receptem na tortillu s cottagem a lososem.
A ještě jeden malý tip. Uzený losos se skvěle hodí do krémových zeleninových polévek, ze kterých rázem vykouzlí plnohodnotné jídlo. Jako takovou třešničku na dortu ho můžete použít například do špenátové, brokolicové nebo pórkové polévky.
Uzená makrela
Stejně skvělou rybí vychytávkou, pomocí které ušetříte čas, je uzená makrela. Tu můžete použít podle chuti do těstovin nebo do pomazánek. Skvěle se ale hodí i do salátů.
Jedním takovým salátem se můžete inspirovat i zde.
Při konzumaci uzených rybích výrobků je však třeba dbát na zkonzumované množství, obsahují totiž často vysoký podíl soli. Výsledný pokrm, ve kterém je uzená ryba použitá, proto solte méně. Její výrazná chuť k zážitku z jídla postačí. :-)
Konzervovaný tuňák, losos, sardinky, makrela
Konzervy nejenom na cesty!
S rybí konzervou vykouzlíte chuťově i nutričně skvělé jídlo skutečně za chvilku. Osvědčenou a rychlou kombinací může být například celozrnný kuskus, konzervovaný tuňák a oblíbená zelenina. Kuskus můžete v tomto případě vyměnit i za těstoviny.
Nebo doplňte konzervovanou rybou některý ze zeleninových salátů či sendvičů, a to buďto přímo nebo jako součást rybí pomazánky.
Pokud si chcete v kuchyni zrovna trochu pohrát, inspirujte se například tímto receptem na slaný koláč.
A ještě pro vás máme jeden tip, který jistě ocení i vaše návštěvy - zapečené celozrnné bruschetty s tuňákem. Recept na ně naleznete zde.
Surimi
Tyto tzv. "krabí tyčinky" mají také velmi rozmanité použití, a to jak ve studené, tak teplé kuchyni. Použít je můžete opět do různých sendvičů, pomazánek a nebo salátů. Využít je ale můžete i při přípravě těstovin nebo rizota. Pokud vás zajímá, jak se surimi vyrábí a jak je to s jejich kvalitou, přečtěte si tento článek.
Pomazánky
V celém článku byly několikrát zmíněné i pomazánky. Uvedené rybí výrobky se skutečně často využívají právě jako součást rybích pomazánek. A takovou pomazánku je často nejlepší připravit si doma v odlehčené variantě, která se v obchodě shání podstatně hůř. Na přípravu pomazánek je vhodné použít místo majonézy například tvaroh nebo nějakou méně tučnou variantu čerstvého sýra (cottage, Lučina linie, Žervé apod.), přidat můžete i libovolnou zeleninu a bylinky. Máme tu pro vás hned dva tipy.
Tuňáková pomazánka s kapary - recept naleznete zde.
Lilková s uzenou makrelou - recept zde.
Hotové rybí výrobky
I hotové rybí výrobky jako jsou různé saláty, marinované ryby či již mnohokrát zmíněné pomazánky mohou být vítaným obohacením jídelníčku o ryby. Má to však svá ale! O mnohých jsme již psali v tomto článku.
Ve zkratce se však dá říci, že je v tomto případě důležité vybírat výrobky s co největším podílem ryby, s vhodným druhem použitého tuku a s co nejmenším podílem rizikové soli.
Zaujala vás některá z rybích rychlovek? A máte tipy na nějaké další? Neváhejte se s námi podělit v komentářích. :-)
Komentáře je možné psát až po přihlášení.
Yogii: Ono tozase tak složité a sofistikované není, to je jen praxe a za tu dobu základní znalost anatomie ryb - kde se v nich ty kosti vyskytujou.
To jenm to popsání vypadá složitě. Jenomže ony právě tkové ty drobné blbosti člověku, který o dělá poprvé, nejvíc pomůžou.
Nicméně má jich méně než sleď. Toto je můj postup, jak vykosťuju uzenou makrelu - nevím, jestli je úplně nejlepší, ale mně se osvědčil:
Uzenou rybu vezmi, opatrně dořízni bříško od vykuchané části až k ocasu. Ten odřízni. Potom na vrchní straně odřízni kůži za hlavou, Nyní rybu opatrně, pomalu rozloupni na dvě půlky. Když se to dobře zadaří, zůstanou v páteři kosti hrudního koše, které se z té jedné půlky vytáhnou. Otvírám rybu tak, že ji podeberu nožem na bříšku v té oblasti, kde končí vykuchaný otvor a začíná můj řez. Odřízni páteř od hlavy a opatrně pomalým tahem vytáhni páteř. Když se to zadaří, vytáhneš i kostičky hrudního koše z té druhé půlky. páteř si podeberu v oblasti ocasu a pak zvedám, přičemž si rybí maso přidržuju dole druhou rukou.
Pak odstraň hlavu. Lze ji odříznout, ale já ji většinou jemně utrhnu - tím v rybě zůstanou špalíčky bílého masa zasahující až do hlavy a naopak odstraním i ty okrajové ploché půlměsíčkové kosti, co jsou pod kůží těsně za hlavou. Zkrátka hlavu odděluju tak, že to, co je bílé maso, nechávám, to, co je z hlavy tmavé (ale jen z hlavy, je to spíš sražená krev, tmavé maso z vnitřku ryby je vynikající), vyhazuju - bývá to hořké.
Teď záleží na tom, jestli rybu spotřebuješ celou hned, nebo si ji budeš schovávat. Pokud si ji budeš schovávat, je lepší odebrat jen takový kus, který spotřebuješ a zbytek necht na kůži a rybu do ní zase zabalit, aby nevyschla. Jinak můžeš postupně vyndat z kůže všechno maso.
Kde jsou kosti:
Hřbetní ploutev - když rybu rozloupneš, zbude uprostřed mezi oběma půlkami proužek. Uprostřed je zapuštění hřbetní ploutve (docela pevně přirostlé ke kůži, takže po jeho stranách lze velmi snadno podebrat a oddělit dlouhé pásky obvykle hnědého masa bez kostí.
Pak mohou být drobné nepříjemné kostičky u ploutví na bříšku (které už na rybě zravidla nejsou, ale kostičky zůstaly). Takže já to tučné maso z obou břišních půlek zachycené na kůži shrábnu prsty a důkladně ručně vykostím (hmatem). Jako můžeš ten okraj vyhodit, ale je to právě ten zdravý rybí tuk, o který se nechci připravit.
A konečně jsou kosti hrudního koše - nikdy se nevyndají všechny. Ty jsou v těch čtyřechklasických bílých špalíčcích. Obvykle se dají nahmarat na té vnitřní hraně, která dosedala k páteři. Když se správně zachytí nožem, dá se snadno vytáhnout celá řada. 3palíčky v té ocasní půlce ryby většinou už žádné kosti v sobě nemají - stačí hmatem zkontrolovat povrch, jestli tam něco neulpělo.
Pokud dělám pomazánku, rozmělňuju maso prsty, tak mi neunikne ani nějaká zapomenutá kost.
Já osobně, protože neholduju pečivu, si do toho dávám ovesné vločky (proto používám spíš jogurt než tvaroh - v něm se vločky lépe rozmočí). To pak je samostaný vydatný pokrm, spíš než pomazánka.
Ze surimi tyčinbek dělám "krabíkový" salát - z mrazáku vytažené tyčinky (nebo jen krátkou dobu odležené) "odigelituju" (jde to lépe, než když jsou rozmražené). Ještě zmrzlé (ale nesmějí být úplně "kamenné" nakrájím na malé kousíčky (opravdu malé, tyčibku podélně rozkrojím na tři pásky, ty ještě podélně rozpůlím a teprve pak krájím na milimetrové kousky). Někdo to i mele na strojku na maso. Dám do misky, přidám jogurt (napřed tyčinky, pak postupně přidávám jogurt, protože to chci mít husté, a kdybych jogurt předávkoivala, tak nové krabíky zpravidla nemám). Lžičku nebo dvě majonézy, zastříknout citronovou šťávou, nějakou pažitku nebo jarní cibulku. Aha - pro normální lidi trochu osolit (když já si téměř vůbec nic nesolím) a pro mlsné jazýčky je možná i trošička cukru (jestli soli dáte špetku, tak cukru dvě špetky).
Na tvarohou pomazánku je možné použít i jakékoliv rybičky v tomatě - pak místo hořčice dává strošku kečupu. Tomatová pomazánka je obvykle řidší než z ryb v oleji - asi je tam té omáčky víc než oleje.
A tuňákovou konzervu přidávám do těstovin. Uvařit těstoviny, na pánvi na oleji z rybí konzervy osmahnout cibulu, koření (nejlepší je bazalka), přidat pokrájená rajčata, ještě chvilku dodělat, směs zamíchat spolu se zbytkem rybí konzervy do slitých těstovin.
Dobrou chuť!
Jinak využívám i za studena uzeného lososa - k zeleninovému salátu je vynikající.